B.2.1 Tantsuks sobiva keskkonna loomine
Tegevusnäitajad:
1. hindab füüsilise keskkonna olukorda ja sobivust erialaseks tegevuseks; loob ohutu keskkonna, arvestades tegevuse eesmärki;
Olen tegutsenud nii tantsija kui ka tantsuõpetajana 16 aastat. Sellest tulenevalt oma teekonna algusest alates läbi tantsimise kogunud teadmisi ruumikasutuse, ohutuse ja selleks vajalike meetmete kohta. Oskan seeläbi luua sobivaid võimalusi ja tingimusi tantsutundides osalejatele harjutamiseks ja kavade koostamiseks. Sõltuvalt tantsuelementide ja keerukuse astmest taganud ohutu keskkonna õpilastele, et tantsu naudingu ning turvatundega õppida.
Näiteid:
Tantsulised projektid
Igal suvel südamelähedaseks saanud Dreamstudio suvelaagrid, kus on valminud kõik isealgatuslikud tantsu suur projektid nimega Follow Your Inspiration. Lühifilmide filmimiseks kasutatud asukohtade valikud tegin arvestades vastavalt tantsu sõnumit, lavastuse ideed. Ka siin kompetentside lehe päises oleva taustapildi valisin just sellepärast, et tõestada ära valitud keskkonnas toimetamiste sobivust erialaseks tegevuseks. Tegu oli madala põhjaga järvega, kus projektis osatäitjad panin tantsima. Põhi oli liivane ja ilm soe. Siiski tekitasin võimalused tuulejaheduse eest võitlemiseks soojatekkide, sooja tee arvelt. Kõik esitlemisele toodavates tantsu projektides on ära näha veel teisigi ohutu keskkonna loomist, arvestades tegevuse eesmärki.
Viide tantsu projektide juurde portfoolio lehele
Minu treeningud
Et õppimisprotsess akrobaatiliste elementidega grupis ning individuaalselt sujuvamalt kujuneks, aitan luua ohutu keskkonna, arvestades tegevuse eesmärki.
2. loob usaldusliku, loomingulist tegevust ja koostööd soodustava õhkkonna; toetab osalejate motivatsiooni ja arengut, arvestades osalejate eripära; valdab erinevaid motiveerimise meetodeid.
Usalduslikku ja motiveerivat keskkonda pean üheks oluliseimaks osaks treeningute keskmes, selleks et üksteise toetuse saatel läbi turvatunde üha enam edasi areneda. Võtan arvesse lastelt saadud tagasisidet, julgustan neid analüüsima ning hindama, suunan ja peegeldan saadud informatsiooni. Märkan iga lapse eripära, et luua neile sobilikke võimalusi edasiseks arenguks, leides tunnis vajadusel aega ka iga õpilasega individuaalseks suhtluseks. Aitan läbi viia igaaastaseid Dreamstudio, Stuudio dotE tantsulaagreid, mis on saanud südamelähedaseks traditsiooniks nii lastele kui ka õpetajatele. Harjutamise kõrval valmivad paralleelselt ka tantsuvideod, millega annan neile võimaluse osaleda ning kaasa lüüa loomeprotsessis. Loome koos tantsides ja harjutades ühtekuuluva, motiveeriva ning toetava terviku.
Viide tantsu projektide juurde portfoolio lehele
B.2.2 Loome- ja õppeprotsessi juhtimine
Tegevusnäitajad:
1. sõnastab tegevuse pikaajalised eesmärgid, arvestades osalejate eripäraga ja valdkonda puudutavate tegevus- ning arengukavadega; kaasab eesmärkide püstitamisse osalejaid;
Alustame õppeaastat eesmärkide püstitamisega nii grupi- kui ka individuaaltasandil. Eesmärkide jaotus: Treeningu arengueesmärgid, võistlused, laagrid, koolitused, sündmused. Suunan õpilasi kaasa mõtlema ning arutama. Hindan iga õpilase arengut ning annan tagasisidet, et luua realistlikud ja võimetekohased eesmärgid.
Minu treeningute arengueesmärkide loetelu:
- Painduvuse, jõu ja vastupidavuse arendamine
- Vastutus- ja kohusetunde kujundamine
- Koostööoskuste kujundamine
- Rütmitunnetus
- Koordinatsioon
- Loovus ja eneseväljendus liikumises
- Erinevate tantsustiilide ja tehnikatega omandamine
- Tantsuterminoloogia
Viide treeningute arengueesmärkide juurde treeningute lehele
2. kavandab pikaajalise loome- ja õppeprotsessi, lähtudes püstitatud eesmärkidest, ressurssidest ja ajakavast; kaasab asjakohaseid osapooli;
Olen loonud oma tantsustiilide õppeprotsesside jaoks isikliku õpimapi ning meedia kujul materjali, milles olen teinud omakorda jaotusi – tantsustiili raskusastmete järk-järguline kasvamine, edasi arendamine.
Igal suvel kavandan Dreamstudio suve tantsulaagri jaoks loomingulist lühifilmi, tantsu projekti, mille kavandamine saab alguse juba eelneval talvel. Kavandamise jaotus: idee, osatäitjate valimine tantsustuudio õpilaste seast, asukoht ja setup desing, kostüüm, rekvisiidid, ressursside leidmine, ülesannete jaotamine asjakohastele osapooltele samast tantsustuudiost ja väljastpoolt, projekti lõplik ettekanne, transport, projekti tutvustamine õpilastele, tantsuproovid, kostüümiproovid, läbimängud, filmimine, tagasiside ja transport tagasi, monteerimine, esitlus.
Viide tantsu projektidele portfoolio lehele
Veel üks näidetest Michael Jackson dance tribute Tallinnas 2009
3. arendab osalejate füüsilisi ja vaimseid võimeid ning tantsuoskust, arvestades nende eripäraga; märkab ja hindab muutusi osalejate individuaalses arengus, teeb korrektuure oma tegevuses;
Olen arendanud õpilaste füüsilisi ja vaimseid võimeid ning tantsuoskust 16 aastat. Iga individuaali, grupi juures arvestanud nende eripäraga. Märkan ja hindan muutusi osalejate individuaalses arengus ning korrigeerin oma tegevust. Et minu tantsukavad pälviksid tunnustust ja poodiumi kohti, siis on järelikult treeningute protsessis seda kõike täidetud.
Viide minu treeningute arengueesmärkidele ja treeningvideotele
Viide saavutustele portfoolio lehele
4. viib loome- ja õppeprotsessi läbi, lähtudes püstitatud eesmärkidest ja ressurssidest; kasutab mitmekülgseid meetodeid, järgides nüüdisaegset õpikäsitust, kaasab osalejaid õppe- ja loomeprotsessi; viib tegevused ellu, püsides kavandatud ajagraafikus;
Viin läbi loome- ja õppeprotsessi treeningutes ja tantsu projektides, lähtudes püstitatud eesmärkidest ja ressurssidest. Kasutan mitmekülgseid meetodeid, järgides 16-aastaga kogutud ning enda koostatud õpimappi. Hoian end kursis tänavatantsu stiilide teooria, terminoloogia arengul. Kaasan osalejaid õppe- ja loomeprotsessi. Viin tegevused ellu, püsides kavandatud ajagraafikus.
5. leiab ja/või loob võimalusi esinemiseks osalejate arengu eesmärgil;
Loon erinevaid kavasid eesmärgiga edendada õpilaste arengut kaasates neid kogu protsessi vältel. Valime ühiselt muusika, esinemisriided, rekvisiidid. Arutame kava sõnumi üle, jaotame rollid. Oluline osa grupitunnetusel, oma osa õppimisel ning täitmisel.
Valmistume seeläbi võistlustelt osavõtuks, et õpitu vaatajateni tuua ning koostööd tehes arengus edusamme sooritada.
6. hindab eesmärkide saavutamist; annab osalejatele ja võtab neilt vastu tagasisidet, kasutades mitmekülgseid meetodeid; reflekteerib ennast ja oma tööd antud õppe- ja loomeprotsessis, teeb järeldused ja arvestab nendega edasise tegevuse planeerimisel; suunab teisi eneserefleksioonile.
Hindan eesmärkide saavutamist. Annan osalejatele ja võtan neilt vastu tagasisidet iga treeningu lõpus, kus õpilased reflekteerivad nii iseennast kui teisi. Reflekteerin ennast ja oma tööd antud õppe- ja loomeprotsessis. Teen järeldused ja arvestan nendega edasise tegevuse planeerimisel. Suunan teisi eneserefleksioonile.
Stuudio dotE-s esitan iga aastaselt hooaja lõpus igale lapsele tagasisidekaardid, milles on välja toodud järgmised jaotused:
- Grupi üldine iseloomustus
- Treeningu tagasiside
- Lapse tugevused
- Soovitus, mida arendada
- Kiitus või eriline tähelepanek või soov lapsele
Viide tagasisidekaardi näitest
B.2.3 Valdkonna arendamine
Tegevusnäitajad:
1. jälgib, analüüsib ja tagasisidestab juhendatava tegevust, märkab edusamme ja tunnustab; nõustab eesmärkide seadmisel, toetab kohanemist ja arengut; algatab ja toetab koostööd ja kogemuste vahetamist;
Juhendaja, treener ja mentor olen oma igapäevatöös hommikust õhtuni 16 aastat. Panus pedagoogilises rollis vastavalt vajadusele, ülesandele. Olen nõudlik ja range, kui vaja, kuid samal ajal lugupidav, meeldiv ja heade motiividega. Suunan õpilaste arengut füüsiliselt, kui ka vaimselt. Oma selgitustöö suunamisega, olgu selleks võistlused, trennid ja trenni väline, suunan tähelepanu, et võetaks tulemuseks teekonda ennast. Kasutegureid leidub nii negatiivses kui positiivses kogemuses, mille läbi ennast arendada.
Ei ole jäänud ükski hooajast suve puhkus ega koolivaheaeg ilma aktivisti rollita õpilaste jaoks. Olen olnud toetaval ja kaasaval viisil nii individuaalidele, oma rühmadele kui kogukonnale pärandi andmises, et järelkasvavate noorte intellektuaali täiendada ja tantsuisu kasvatada. Nemad on minu inspiratsioon ja vastupidi. Kaasamõtlejate, tegutsejate ning eeskuju sütitamisega saan kasvatada kogukonda ja olla ispiratsiooniks tegelemist alustavate uute huviliste seas.
2. kohandab ja kasutab eesmärkide saavutamiseks erinevaid meetodeid; jagab neid kolleegidega;
Töö inimestega ning lähenemised võivad olla individuaalsed, kuna juhendatavate eesmärgid on erinevad. Olen enda jaoks selgeks teinud, et tantsuga tegelemiseks on inimestel oma põhjused, nägemused ning lootused tulemusteks. Juhendatavate tantsulise teekonna jooksul esile kerkivad eesmärgid jagan enda kogemuste põhjal lühidalt järgnevalt:
- Tantsin teiste jaoks – Juhendatavat motiveerib tähelepanu ja kiitus teiste poolt, mis on tema edasiviivaks jõuks. Läbi vahe-etappide väljundivormide saadud tähelepanuvajaduse saavutab oma eesmärgi.
- Tantsin iseenda jaoks – Võimaldab iseennast paremini tundma õppida ning väljendada ennast teistele. Soovib kompida piire iseenda vaimse tasandi sügavuses, füüsilise olemused ja esinemised pole ilmatingimata eesmärgiks.
- Tantsin lõpp-tulemuse saavutamiseks – Iseenda juures tehakse ükskõik kui rasket ja kuiva tööd, sest kindlad vahe-eesmärgid on olulised.
- Tantsin niiöelda noortekeskuse vormis – Olulisel kohal on kuuluvustunne, mis mujalt vajaka jäänud ning eesmärgiks on tegeleda lihtsalt millegi meeldivaga ja omada head seltskonda enda ümber.
Minu eesmärk juhendajana, treenerina, mentorina on ühendada neid inimesi üksteisega ja ülejäänud rühmaga, et kasvatada nende ambitsiooni ja saavutada ühiseid, millega suuremate eesmärkide ning tegude poole edasi liikuda kogukonnaks, kus informatsiooni ja teavet jagada edasi kõigi teistega.
3. arendab valdkonda läbi erinevate tegevuste, nt loob õppematerjale, koolitab, korraldab koolitusi, toetab teiste tantsuspetsialistide enesetäiendust, jagab kogemusi kolleegidega, osaleb aktiivselt erialaliidu/organisatsiooni tegevustes.
Valdkonna arenguks suunatud tegevused:
- koolituste korraldamine huvihariduse valdkonnas. Näiteid kuhjaga, aga siin on neist mõni valitud:
Koolitused hip-hop tantsustiili ja kultuuri suunitlusega Stuudio dotE edasijõudnute valikgruppide laagrites (2019. -2020. aasta augustis) ja veel lisaks koolituste läbiviija mitmes teistes erinevates tantsustuudiote suvelaagrites läbivalt 16 aasta jooksul. Koolituse materjalina vahetasin nii kogemusi, teooriat ja tegutsesin lavastuste loomeptrotsessides ning eestvedamistes. Eesmärgiks oli tutvustada tantsustiili noortele ning anda neile võimalus proovimaks midagi uut enda jaoks. Koolitused on enamjaolt mängulised ja interaktiivsed. Võimetekohane ja proovilepanev füüsiline ning koreograafiline töötuba.
Stuudio dotE 2020 valikgruppide laagris viisin läbi ka tantsijatele suunatud filmikunsti koolituse, et õpetada tegelaste paiknemist ja liikumist stseenis ning kaamera liikumist, rakurssi stseeni filmimisel. Juhendatavad said samuti lõpp-produkti loomisel ise kogemusi rakendada.
Dreamstudio suve tantsulaagrites aastatel 2014-2020 koolitused kompositsioonis, ruumitunnetamises, karakteri loomises jpm. Eesmärgiks oli suunata noori individuaalselt, grupis ja kollektiivi ühises videoproduktsioonis idee tegelikkuseks loomisel. Läbitud protsessiga õpetasin ajaplaneerimist, gruppide komplekteerimist, tänavatantsu elementide käsitlust looduslikus lavalises keskkonnas ja rakendamise spetsiifikat. Valminud projektid on Eesti tantsumaastikule andnud videopildis tantsulisi lavastusi ja innustanud ka teisi valdkonnas tegelevaid.
Lisaksin Dreamstudio tagasiside koostööaastate kogemustes aastatel 2007-2020.
“Ahto Pääsik on tantsumaastikul hinnatud koosluste ja lõputute võimaluste loomise ning kasutamise musternäidis. Ahto alustas oma karjääri esmalt fanaatilise tantsijana, keda kannustas edasi pürgima soov avastada läbi liigutuste, muusika ja rütmi uusi viise enda mõtete ja tunnete väljendamiseks. See on andnud talle kaasa unikaalse mõtteviisi ja julguse ka tantsuõpetajana – isikupärase loomingulise väljenduse keele, mida võiks kokku võtta küsimusega “Aga kuidas teha nii, et oleks väljakutsuv, kvaliteetne, köitev, innustav ja emotsionaalne üheaegselt?”.
Tantsuõpetajana on ta noorte ja laste jaoks eeskujuks ja julgustajaks, mitte ainult oma erialaste oskuste ja teadmiste poolest, vaid ka üldiste väärtuste nagu austav ja võrdne suhtlemine ja suhtumine. Lisaks tunnetab ta hästi enda, kui tantsuõpetaja, rolli ka selles, et erinevate laste areng saaks vastavalt nende arengu- ja võimetetasemele toetatud ning suunatud.
Eraldi tooks välja Ahto oskuse kombineerida ja põimida omavahel tants ja muusika ühtseks audiovisuaalseks tervikuks. ” – Triin Hermann, Dreamstudio juhataja, superviisor- terapeut.
Lisaksin Stuudio dotE tagasiside
Ahto on kogenud tantsuõpetaja, kelle koreograafiad on mitmekihilised ja omanäolise tantsulise käekirjaga. Ahto otsib oma loomingus alati väljakutseid ja uudseid lahendusi. Ta on kogenud ja hinnatud tantsuõpetaja, kelle koreograafiad on põnevad ja kaasakiskuvalt vaatemängulised. Tantsuõpetajana soodustab ta õppija loomingulisust, kaasab õpilasi oma loomeprotsessi ning on avatud koostööks. Stuudio dotE pikaajaline koostöö Ahtoga on olnud inspireeriv, aastate jooksul oleme koostöös teinud palju erinevaid loomingulisi projekte, mille eestvedajaks on Ahto olnud. Ahto on võimekas projekti juhtimisel, on usaldusväärne ja meeskonnas hinnatud koostööpartner.
Stuudio dotE
tantsuõppe juht
Kätlin Raja
Õppematerjalide osas täiendan end pidevalt ja koolitan end igapäevaselt, et osata paremini jagada teavet ja oskust, mida praegusest veelgi produktiivsemalt presenteerida ja inimesteni tuua.
- Reklaam trükised, kodulehed, meedia vahendid:
Stuudio dotE (2012-2020), Carolina tantsustuudio (2009-2017), Dreamstudio (2007-2021).
Õppematerjalide loomine:
- Tänavatantsustiilide õppetöö mapp: teooria, terminoloogia, treeningute õppetöö ülesseehitus, jooniste näited, ideed, liigutused jne
- Videoõppe materjalid kodustes tingimustes treenimiseks ning tantsuruumis kohapeal.
Viide ühele valitud loomingulisele videoõppe materjalile Stuudio dotE 2020 mai.
Lõpptulemus
https://drive.google.com/file/d/1aF7CJWX7b5tFOZjZnxWPvQPqAWW0kHaf/view?usp=sharing
Õpetus
https://drive.google.com/file/d/1hSvscGm6mRJHL7G_m0n_zepDMx6lZCc8/view?usp=sharing
- Videoõppe materjalid vigadeparanduseks ning joonised animatsiooni kujul kolmele erinevale stuudiole Dreamstudio, Stuudio dotE, Carolina tantsustuudio 2007-2020.
Viide kahele näitele Dreamstudio 2016-2017. aasta treeningmaterjalile.
Jooniste presentatsioon juhendatavatele dreamstudios 2017. aastal
https://drive.google.com/file/d/1tOMzmBOtRU8yO7SlHNpYhOtEMmEPiWWA/view?usp=sharing
Vigadeparandus koduseks tööks Dreamstudio 2016. aastal.
https://drive.google.com/file/d/1cGPvwG1NeiyXzty7uJwl4PHYNJG0xZLN/view?usp=sharing
Teiste tantsuspetsialistide enesetäiendamise toetamine:
Tagasiside koostöös minu ja minu materjalidega, kui tegin enda tantsustuudio Tabasalu Urban Dance 2014.-2015. aastal tegutsedes ise FIE alt.
Käesolev tagasiside on koostatud seoses tantsuspetsialisti kutse taotlemisega.
Ahto Pääsik on inimene, kes on leidnud nn oma valdkonna, mis talle endale huvi pakub ja tänu sellele suudab ta ka teisi nakatada.
Ahto tegutses tantsuõpetajana Tabasalus aastatel 2012 – 2015. Tabasalu on tema kodukoht ja mõlema osapoole soov, vajadus ja tahe olid need, mis koostööks hästi sobisid. Ahto ümber koondusid noored vanuses 7-15. Trenne oodati ja neisse mindi rõõmuga. Ahto tundides valitseb noori toetav, julgustav ja kaasav loominguline õhkkond, mis toetab noorte arengut, kasvatab enesekindlust ning julgustab ka teiste põnevate väljakutsetega tegelema. Võrdselt olulisel kohal on nii uute tehnikate omandamine, meeskonnatöö kui ka omaloomingu toetamine.
Õpilaste jaoks on kindlasti oluline koht huvitegevuses ka esinemistel ja siinkohal tegi Ahto head koostööd Tabasalu Ühisgümnaasiumiga, õppematerjalide loomisega ning tantsulise keskkonna kujundamisega. Kohaliku omavalitsusega Harku Vallavalitsusega ning tema õpilaste esinemised lisaks kohaliku kultuurielu elavdamisele avardasid teiste noorte maailma, tekitasid huvi ja julgustasid liituma trupiga, sest tantsima olid oodatud kõik.
Täna on Ahto Pääsik oma haaret laiendanud ja tegutseb väljaspool kodukohta. Ta on tulihingeline tantsu ja liikumise eestvedaja ning teeb seda suure rõõmuga ning just sellised noori on meil vaja noortega tegelema, et inimesed oleksid terved ja tegusad.
Helina Siilbek , Huvitegevuse ja Noorsootöö Sihtasutuse juhataja, on iseloomustanud Ahto Pääsikut nii .“ Oli alati olemas st. treenerina kokkulepetes usaldusväärne. Trennis osales palju lapsi, seega lastele ta meeldis tema trennid ja treening oli noorte hulgas populaarne. Tänavatants, kui stiil oli tol hetkel (2012- 2015) suhteliselt uus asi ja Ahto oli väga hea oma ala propageerija.” Alati nõus tulema igale poole esinema, õpitubasid läbi viima jne. Koostöö toimus lepingulisel alusel ”.
Lugupidamisega
Ott Kasuri
Harku Vallavolikogu liige
Haridus – ja kultuurikomisjoni esimees
B.2.5 Koreograafia loomine
Tegevusnäitajad:
1. sõnastab koreograafilise idee, arvestab kaasnevaid komponente, nt osalejad, heli, ruum, visuaal; loob tervikliku kompositsiooni;
Koreograafiline idee:
Minu üleüldine mõistmine ja arusaam. Koreograafia on tekitatud tantsuliigutuste ühteseadmine, mis tugineb tegelikkusele või väljamõeldud leidlikule mõttele. Osalejaid on üks kuni mitu. Sõltub ideest. Esitamine toimub kas heli või helita. See selgub leidliku mõtte loomeprotsessi käigus. Ruumiks võib olla ükskõik, millel on keskkond või sootuks puudub. Vastavalt ideele on loodud läbi paigutusliku tasakaalu kuulmise ja nägemise abil tajutavaks.
Viide ühele minu lavastuslikule koreograafiale
Eelneva näiteks toodud koreograafia analüüs:
Loomingus olen eelkõige lähtunud rühma ja õpilaste olevast individuaalsest võimekusest. Ellu äratatud visioon on oluline terviklikuna ning teostus võimalik vaid aastaid juhendatud õpilastega. Mäletan nendega esimest aastat, kui tänavatantsu valdkonnas koreograafia effektsus ja puhtus samale tasemele ei küündinud. Fookus oli nende enda heaolul ja eneseteostusel, et panna haakuma neid algteadmistele ja vormida arengueesmärkide kaudu treeninguid. Antud koreograafia teostuseni on jõutud 3 aasta praktikaga, mille teekonna jooksul julgemaid ja ambitsioonikamaid lahendusi sai täide viia, sest aeg andis võimaluse mõistmist juhendamises ning silus effektiivsust harjumuspärastes treeningutes. Kasvatatud kogemuste põhjal oli võimalik suunata ühtseks meeskonnaks, kes eelnevalt viidatud koreograafia kõik võimalikud detailid ja leiud vaatajatele tajutavaks teostasid.
viib koreograafilise idee ellu, arvestades kaasnevaid komponente.
Üleüldine muster minu koreograafilise idee elluviimisest. Minu koreograafia alguseks on loomeprotsessi liigutuste jadasse tekitamine ning seadmine, kuid eelistan sellele koreograafia leidlikkule mõttele jõudmist (võimalus mistahes loomeprotsessi hetkel tegelikult). Nii on efektiivsem määrata osalejate arvu, heli ning kompositsiooni võimalusi. Kui mõista, et idee on suureks muutujaks, mis võimaldab võtta suunda osalejate, heli, ruumi, visuaali korraldamises ja selle kogu produkti leiutamine ei peagi olema lihtne, siis võtan kogu protsessi läbi ilu ja täiuslikkuse tunnetamise. Hingan kujunemisega ühes rütmis. Kompositsiooni saavutamise jätan üldjuhul loomeprotsessi lõppu, kuid kindlaid punkte võib ka ajurünnaku käigus esineda. Valmis elluviimiseks on koreograafia siis, kui enam midagi pole lisada ega ära võtta.
Viide ühele minu koreograafiale
Eelneva näiteks toodud koreograafilise idee elluviimise analüüs:
Teose idee pealkiri inglise keeles on Hair We Come ning eestikeelse pealkirja versioonina Tukad Tuksis. Pealkirja lukku panekuga läks kõige rohkem aega, kuna antud idee tähenduse vormimine visuaalseks teoseks oli loomingu algfaasis ebaselge. Kava protsess sai alguse treeningsaalis effektide genereerimisega, mida oma trennis nimetan ajurünnakuteks. Aajakulu kaks kuud. Protsessi käigus mäletan, et osalejatel kippusid pidevalt soengud vaatevälja takistama ja sättisid enne sooritamist ja peale sooritamist. Vanusega oldi ka sealmaal, et noored pidasid lugu eneseimetlusest, mis andis punuda välja idee pealkiri Tukad Tuksis, sest soengute sättimised muutusid iga korraga üha paratamatuks. Sellisel moel oli võimalik kavasse põimida loominguline idee, sättimised ning enesekindlust toetavad markeeringud. Arengu käigus nuputasin välja vastavale ideele ka muusika ja karakterid, mis haakusid esituses esinevate rollidega, arvestades noorte iga ja kogemustega kasvatatud enesekindlust. Suvi, rand, Lõuna-Ameerika rütmid. Imeline kooslus. Meil oli teada osalejate arv, kogemuste hulk, individuaalsed võimekused ning grupitöö võimalused. Kuue tantsijaga bboyingut esitada oli ideaalne, kuna hoogsa koostöö jaoks oli vaja suurt ruumikasutust, sest liikumiseks oli vaja piisavalt õhku üksteisega. Samuti ülearu ruumi vahemaid vajavate elementide jaoks nagu näiteks rondate pluss salto. Eelnevad aastatepikkused kogemused olid loonud enesekindluse, et täita terve lava individuaalsete demostreerimistega ning andis võimaluse esitada seda suurelt. Visuaalses tervikus hoidsin kogu protsessi käigus kätt pulsil, et teos oleks läbivalt efektiderohke, aktiivne, stiilipuhas, sünkroonne. Ühesõnaga, et vaataja kordagi ei pilgutaks, sest kogu kompositsioon ja tantsijate iseloomud niivõrd kaasahaaravalt hämmastaks.
B.2.6 Lavastamine
Tegevusnäitajad:
1. sõnastab lavastuse idee, täpsustab kontseptsiooni, valib vormi;
Lavastuse idee:
Üleüldine kirjeldus. Lavastuse idee on teos, milles väljendatakse tundeid, elamusi ja suhtumisi liigutuste ja pooside kaudu. Tantsulavastuse, mille autoriks on lavastaja/koreograaf, toetub lavastaja elulisusele nähtusele ja kujutlusele, tuues publiku ette kunstilise kontseptsiooni. Kontseptsiooni missiooni protsessi on kaasatud koreograaf, tantsijad, näitlejad, kunstnikud, butafoorid, visuaal- ja valguskunstnikud, helitehnikud, muusikaprodutsent ja muusikud.
Lavastusi, millega tegelenud olen, on tohutu hulk. Lühikesed tantsulised maksimaalselt 4 minutilised lavastused kuni tunni ajaste vahepausidega lavastusteni, mis etendatud publikule erinevate tantsustuudiote hooaja lõpetamise raames.
Isiklikult hingelähedasema konseptsiooniga lavastus oli aastal 2017 nimega Pääsikute Pesa, mis toimus Salme Kultuurikeskuses ja oli mõeldud ühtlasi iseenda pulmade tulukontserdiks. Esitusele tõin lähiaastatel genereeritud materjale, mille põimisin kokku koostöös Dreamstudio, Carolina tantsustuudio ja Stuudio dotE õpilastega. Publiku ette sai toodud kunstiline konseptsioon “Miks mulle meeldib tantsida”. Lavastuses olin alates idee sünnist ja planeerimise etapist kuni teostamiseni välja nii visuaalkunstnik, tantsija, muusikaprodutsent, kogu materjali koreograaf.
Viide Pääsikute Pesa esitusele Minu Lugu
2. lähtudes lavastuse kontseptsioonist ja vormist valib lavastusmeeskonna, lavastust toetavad komponendid; koostab stsenaariumi/lavastusplaani;
Kuna lavastusi on jalaga segada, siis valin selle punkti jaoks järgneva:
Viide lavastusele Follow Your Inspiration 6
Tantsulavastus, mille idee on sotsiaalelu piirangud ja tähendust kantakse publikule edasi ühe kindla peategelase kaudu. Peategelase valiku tegemiseks viisin läbi castingu. Valiku pidin tegema raamides, kus arvestasin eakohasust, etendamise oskus ja iseloomu teostamise võimekust, usutavust, füüsilist ja vaimset valmisolekut. Meeskonnas olin lavastaja/koreograaf, produtsent, helitehnik,visuaal- ja valgustehnik, kunstnik, butafoor, muusikaprodutsent, monteerija. Lisaks iseenda kõrvale valisin Dreamstudio tantsijad, näitlejad, grimmeerijad, trantspordiga vastutava isiku, meeskonna kõhutäie eest vastutajad, assistendid Julia Koneva ja veel lisaks vajalikke osapooli nagu näiteks õmbleja.
Lavastust toetavateks komponendid:
Kostüümid, rekvisiidid, helitehnika, videotehnika, valgustehnika, transport sõiduvahendid, esmaabi vahendid, rekvisiitide ehituseks materjal, ehitustööriistad, pürotehnilised efektid.
Tsenaarium:
Peategelane Juku on oma sotsiaalsest elust ära lõigatud ja on oma senise elu veetnud ainult kodus. Kordagi oma tagaaiast kaugemale pole elu ega keskkonda näinud. Vanemate liigse ettevaatlikuse ja piirangute seadmiste tõttu, Jukul välismaailmaga samuti kontakt puudub. Juku vanemate kodu asub ühiskonnast äralõigatud omaette territooriumil. Tema piirangute tõlgendamiseks etendatakse ära kolm igapäeva rutiinset tegevust, milleks on unenägu, kus meisterdab vaataja jaoks vabaks olemise sümboliks mõelduid paberlennukeid. Samuti tegevuste loetelust ärkamine, hammaste pesu ja söömine, kus tuuakse välja emapoolne üle hoolitsemine. Nooruspõlv saab veedetud illusioonis, kuigi kodu kaunistavad siiski vanemate endi raamitud reisi pildid. Vaataja jaoks on rutiinid esitatud ühe päeva lõikes. Pärast oma vanemate elu üle mõtisklemist palub ema tal prügi välja viia ja avastab seda kongreetset kohustust täites enda jaoks miskit ilusat. See on paberlennuk, muru peal. Omanik teadmata. Temas tärganud uudishimu tõmbab avastusretkele, kuigi ta on teadlik oma piirangutest. Seni tema esimene samm välismaailma avastamiseks. Oma teel kohtub ta kolme erineva seltskonnaga, kes kõik iseäranis ilusad ja tantsuga kaasahaaravad. Juku eesmärk on olla abiks, nii vähegi, kui ta oskab. Asukohad, mida Juku oma teekonnal läbib, on maantee (vinge autotäis tantsupisikuga suviselt glamuursed neiud, keda peategelane Juku käelaräti kadumisel aitab), ehitusplats (noor arhitektid ja ehitustöölised, keda Juku kadunud haamri konfliktis aitab) , järve-äärne (ilma ja loodust nautima läinud seltskond, keda aidatakse vetelpääste oskustega) ja tohutute tuulikutega heinamaa, kus lõpp-finaali jaoks on kogunenud kõik teekonna jooksul läbi külastatud seltskonnad, kes avatud südamega peategelasele ise abikäe ulatavad. Seikluse lõpetuseks luuakse imeline ja ilus ühistants gruppikuuluvuse etendamiseks, sõnumi kohaletoimetamiseks.
3. koostab aja- ja tegevusplaani ning kooskõlastab selle lavastusmeeskonnaga; planeerib ja juhib prooviperioodi;
Nimetatud lavastuse tarvis koostasin aja- ja tegevusplaani ning kooskõlastasin selle lavastusmeeskonnaga. Planeerisin kokku 6 kuud. Vahepealseid koosolekuid sai tehtud iga kuu jooksul, et koguda infot projekti kujunemise osas. Küsimused, kui palju, mis, millal, kes, kuidas, kus jne, said vastused.
4. tagab lavastuse valmimise ja etendamise;
Nimetatud tantsulavastus valmis takistustega. Loodust ei kontrolli meist keegi ja nii tuli ka meil etendamise kuupäev ümber mängida. Proovide ja kogu kujunemise protsessi graafik, aga tehtud see sai. Koos tõusude ja komistuskivide. Pärast etendamist valmis ülesse jäädvustatud videoprojekt 2 nädalaga, mida esilinastasime Dreamstudio tantsuruumis projektoriga ning otseülekandena Youtube keskkonnas.
5. teeb koos lavastusmeeskonnaga kokkuvõtte kogu lavastusprotsessist, analüüsib tagasisidet edasise töö parendamiseks.
Lavastusprotsessi kokkuvõte:
Võimas, suurejooneline, ajamahukas, närvesööv, seikluslik, huvitav, jahe ja tuuline, keerukas, kogemuste rikas, emotsionaalne.
Analüüs:
Järgmisel korral tekitan rohkem ajalisi võimalusi tantsijatel koreograafiat lihvida. Püüan järgmine kord enda kõrvale rohkem assistente rakendada ning oma töö ülesandeid peegeldada, et nii minul endal, kui ka tervel meeskonnal oleks hõlpsam, kiirem infovahetus. 6 kuud kestnud planeerimise käigus oli plussiks küll universaalsus ehk ühe inimese (Isikuks mina ise) oskuslik toimetulek, kuna moodustasin lavastusmeeskonnast üle poole, kuid infovahetust oleks siiski pidanud teistega tihedamini jagama. Olen väga uhke oma meeskonna üle, kes suutsid tantsulaagri jooksul laagri poolt paika pandud kolme söögigraafiku seas siiski leidlikke lahendusi leida, et noorte kõhud täidetud saaks. Heameel, kuidas toimis osaliste logistline vedu võtteplatsidele, mille ühe otsa sõit oli 30 min pikk ja nii edasi-tagasi, arvestades kogu muu laagrielu toimimiseks paika pandud graafikut. Kogemus kannatlikkuse võtmes sai eriti tugeva eeskujuliku rasvase plussi. Tantsutrennid saime korraldatud ning täita ära tegevusplaanid osalistele, kellel võtteplatsil asja ei olnud. Uskumatud lahked ümberkaudsed laagriplatsi välised asukad, kes olid nõus appi tulema, et laenata meile järvele tarvis minevat paati, kuna esialgselt väljavalitud paat oli saanud kahjustada. Oma tavatreeningute kõrvalt askeldamised rekvisiitide ehitusega oli abiks spordibaasi haldur lisa ehitusmaterjalide ning vajamineva kola veoks, kuna iseehitatud kopsakas ehitusplatsi laud osutus raskeks kolakaks. Kui neid ja palju teisi abilisi poleks esinenud, siis poleks ma suutnud projekti jätkusuutlikult finishisse vormida sellisel kujul nagu algselt planeeritud. Olen õnnelik, et inimesed uskusid sellesse lavastusse ja said protsessi käigus ka ise puudutatud.